Farklı Desenli, Yün

Cami Halısı

Camiler için halılar büyük ebatlarda döşenmektedir. Birçok firma cami halıları üretmekte ve piyasaya sunmaktadır. Cami halısı döşemek uzun ve zahmet gerektiren bir iştir. Genellikle büyük yapılan camilerin en küçüğü nerede ise 200 – 250 metrekare civarındadır.

Camiler için gerekli olan halı döşemeleri için öncelikle ölçü alınır. Halı döşemesi için alınan ölçülerin ardından halıların kesimi yapılır ve döşeme için hazır hale getirilir. Halı döşeme için alınan ölçülerde kolon ve kirişler ile camide yer alan çıkıntılar dikkate alınmalıdır. Duvardan duvara cami halısı genellikle yapıştırıcı yardımı ile tutturulur ve sabitlenir.

Cami halısı fiyatları ölçülere ve kaliteye göre değişmektedir. Ölçü alırken çıkıntılar dikkate alınmalıdır. Döşeme yapılmadan önce cami zemininin sağlam temiz ve kuru bir halde olduğuna dikkat etmek gerekir. Özel halı yapıştırıcıları kullanılan döşeme işleminde zeminin düz olması yine önemli bir husustur.

Halı seçimlerinde ise kalite testinin yapılıp yapılmadığına bakılması önemlidir. Özellikle cami halıları boyut olarak büyük olduğundan ve birçok kişi tarafından kullanıldığından sağlık şartlarına uygun olması gerekmektedir. Cami halıları boyut olarak daha büyük olduğundan üretim ve döşeme aşamaları zahmet isteyen bir işlemdir.

Camilerde kullanılacak halıların döşeme işlemlerinde boyutların birbirini tutmaması ya da halının yanlış kesilmesi çirkin bir görüntüye neden olacaktır. Cami halısı döşenirken önemli olan hususlardan biri zeminin kuru ve temiz olmasıdır. Zemine yapılacak döşemede var ise süpürgeliklerin çıkarılması ve işlem bitince tekrar takılması gerekir. Gerekli görülen yerlerde halının bitimi ve ya yarım kalması sebebi ile oluşabilecek çirkin görüntünün ortadan kaldırılması metaller kullanılarak vidalanır ve hem halının iki ucunun birbirine sabit kalması hem de güzel bir görüntünün elde edilmesi kolaylık ile sağlanabilir.

Sizi Arayalım